понеділок, 9 квітня 2018 р.

1918 рік приєднання Молдови до Румунії

Бессарабський вузол. Як 100 років тому Молдова стала частиною Румунії і що з цього вийшло

Сто років тому відбулася одна з найважливіших подій в історії нашого південного сусіда - 27 березень 1918 року за старим стилем або 9 квітня за новим Сфатул Церій Молдавської Демократичної Республіки проголосував за об'єднання країни з Румунським королівством
000
Суперечки про те, що саме тоді відбулося, не вщухають і понині. Для уніоністов (прихильників входження Молдови до складу Румунії) - це «Велике об'єднання» (Marea Unire), для їх супротивників - анексія. Як це зазвичай буває, цікаві аргументи є і у перших, і в других.
Почнемо з того, що сучасна Молдова має з однойменною середньовічною державою вельми умовну зв'язок. Молдавське князівство, утворене в XIV столітті, в 1861 році об'єдналося з сусідньої Валахією і утворило королівство Румунія. За 50 років до цього, в 1812 році, землі князівства між Прутом і Дністром (приблизно 1/3 його території) за підсумками чергової війни між Османською та Російською імперіями були приєднані до останньої і утворили Бессарабську губернію.
У регіон хлинули переселенці з інших частин імперії, після чого істотно змінився його національний склад. За даними перепису 1897 року в губернії тільки 47,6% населення становили молдавани (корінних жителів Бессарабії в Росії продовжували іменувати від назви колишнього князівства). Крім них тут проживало значна кількість українців (19,6%), євреїв (11,8%) і росіян (8,1%). При цьому українці в основному жили на півдні губернії (сучасна частина Одеської області), молдавани - на території нинішньої Молдови, а росіяни та євреї - переважно в містах.

Всі проти всіх

Незважаючи на строкатий національний склад, окраїнна губернія вважалася однією з найспокійніших в імперії. Ситуація особливо не змінилася навіть після лютневої революції 1917 року і повалення царя.
Сколихнути Бессарабію зміг більшовицький переворот в Петрограді. Сусідні губернії увійшли до складу Української Народної Республіки, старе російське держава фактично припинило існування, а молдавські національні сили 21 листопада (4 грудня) для утворили свій представницький орган - Сфатул Церій. 2 (15) грудня Рада краю, а саме так перекладається назва органу, проголосив на території Бессарабії Молдавську Демократичну Республіку в складі несуществующіей Російської Демократичної Федеративної Республіки.
Варто відзначити, що рішення Ради мали радше декларативний характер. Сфатул Церій не контролював ситуацію в регіоні, а ідею створення молдавської держави підтримували, в основному, молдавани, та й то не всі.
Українське населення, яке проживає на узбережжі Чорного моря, хотіло приєднатися до УНР
Зокрема, в січні 1918 року таке рішення прийняли Аккерманська повітове земство і міська рада. Однак головним противником молдавської державності стала не Україна, яка сама боролася за виживання, а більшовики, які бачили Бессарабію частиною радянської Росії. В кінці 1917 року, завоювавши більшість у Кишинівському міській раді і спираючись на революціонізувати військові частини, більшовики стали готуватися до встановлення своєї влади в губернії.

румунський інтерес

В цей час в боротьбу за Бессарабію вирішила втрутитися Румунія. Сусіднє королівство завжди розглядало землі між Прутом і Дністром в якості своєї історичної провінції і після падіння старої Росії вирішило, що настав саме час відновити «історичну справедливість». До того ж приєднання Бессарабії повинна була мати і важливий психологічний ефект. У 1916 році Румунія вступила в Першу світову війну і фактично відразу ж її програла. Була окупована велика частина країни, в тому числі і столичний Бухарест. На початку грудня 1917 року румуни підписали перемир'я з Німеччиною і її союзниками по блоку Центральних держав, реальною стала загроза втрати частини території на користь Австро-Угорщини і Болгарії.
У грудні 1917 року перші румунські загони перейшли Прут під приводом закупівлі продовольства, але для повномасштабного вторгнення потрібен був привід. Чекати його довго не довелося. Сфатул Церій, який не зміг організувати власних збройних сил і побоювався більшовицької експансії, звернувся за допомогою до «братів» по ​​інший бік Прута.
Офіційно Сфатул Церій закликав румунів для боротьби з анархією, охорони продовольчих складів і залізниць, але останні стали готуватися до приєднання Бессарабії
Протягом січня румунські війська зайняли спочатку центральну, а потім і південну частину Бессарабії. Більшовицькі частини намагалися чинити опір, але в силу своєї нечисленності і неорганізованості зазнали поразки.
Офіційно Сфатул Церій закликав румунів для боротьби з анархією і охорони продовольчих складів і залізниць. Однак останні відразу почали готувати грунт для приєднання Бессарабії, проводячи репресії проти нелояльних політичних сил. 24 січня (6 лютого) Сфатул Церій остаточно порвав з Росією і проголосив незалежність Молдавської Демократичної Республіки, але це рішення було не менше декларативним, ніж попереднє. Уже через два місяці - 27 березня (9 квітня) Рада відмовилась від ідеї незалежності і прийняв «Декларацію про об'єднання Румунії з Бессарабією», яка, правда, передбачала автономний статус краю. Оскільки рішення приймалося в присутності румунських військових, а голосування було поіменним, то і результат виявився цілком очікуваним - приєднання до Румунії підтримали 86 з 138 депутатів.
У листопаді 1918 року Сфатул Церій зібрався в останній раз і при відсутності кворуму підтвердив приєднання Бессарабії до Румунії і відмовився від автономії.
Більшовики ні перше, ні друге рішення не визнали і такі 22 року позначали на картах Бессарабію як анексовані територію. У 1940 році Радянський Союз за згодою гітлерівської Німеччини забрав колишню імперську губернію. Бессарабія була розділена на дві частини - південну приєднали до УРСР, а на решті території створили нову союзну республіку.
Після розпаду СРСР історія повторилася. Одна частина населення Молдови захотіла приєднатися до Румунії (уніоністи), інша - залишитися в Росії, третя - будувати незалежну республіку.

історичні баталії

Сьогодні дискусії про те, що ж сталося 100 років тому, мають важливе політичне значення, що ускладнює пошук компромісу.
Прихильники Marea Unire визнають Сфатул Церій повноправним представником всіх народів Бессарабії, а його рішення про об'єднання з Румунією вважають прикладом реалізації права націй на самовизначення, завдяки якому розділений народ возз'єднався в одній державі.
Для їх супротивників Сфатул Церій - штучно створений орган, який в повній мірі не представляв інтереси навіть молдаван, не кажучи вже про українців, євреїв і росіян. Голосування 27 березня (9 квітня) - недемократичне, а Румунія - окупант.
Примирення не може тим, що мають право на життя аргументи і тих, і інших. Уніоністи, зокрема, замовчують, що після приєднання Бессарабії захлиснули репресії, а немолдавського населення піддалося румунізації. Їх противники, звинувачуючи Румунію в окупації, чомусь ігнорують той факт, що більшовики в разі перемоги вели б себе точно не краще, ніж румуни.
І єдине, в чому згодні більшість сучасних молдавських істориків, так це в тому, що проголошення Молдавської Демократичної Республіки було правильним і своєчасним рішенням.

Немає коментарів:

Дописати коментар