субота, 14 березня 2015 р.

Як формується курс долара в Україні?

Чи надовго курс 25? (Репост пліз. Може, змінемо ЇХ уяву про реальність!)
Для того, щоб дати відповідь, чи надовго курс 25, спочатку подивимось – що таке курс.
Нескладна формула складання з п’ятого класу.
Отже, експорт (ЕКСП) – тобто ми даємо якійсь країні товар, вони нам – долари/евро
Імпорт (ІМП) – тобто ми купуємо якийсь товар за долари/євро
Скільки віддати ($ВІДД) – назовемо так суму валюти, яку треба віддати кредиторам у цьому році
Скільки взяти ($ВЗЯТИ) - суму валюти, яку ми чекаємо у цьому році від всіляких фондів як манну небесну
Отже, курс буде СТОЯТИ, коли експорт дорівнює імпорту
ЕКСП + $ВЗЯТИ = ІМП + $ВІДД
Курс буде йти догори (гривня знецінюється) коли “долари, що зайшли” менше ніж “долари, що вийшли”
ЕКСП + $ВЗЯТИ < ІМП + $ВІДД
Курс буде падати (гривня укріпиться) коли коли “долари, що зайшли” більше ніж “долари, що вийшли”
ЕКСП + $ВЗЯТИ > ІМП + $ВІДД
Це все - якщо гривневу массу не друкують печатним станком. Як друкують, - вона обесцінюється саме від того, що її стає більше.
Це спрощено, але це так. Отже, спробуємо розібратись, що у нас з цією (майже нехитрою) математикою коїться.
Давайте подивімось на цифру “ЕКС – ІМП” з 2006 року. Тобто на сальдо торгівлі товарами і послугами:
2006: -2,6 млрд долл
2007: -5,1 млрд долл
2008: -10,7 млрд долл (мінус! десять мільярдів доларів!)
Тепер згадаемо: в 2004, 2005 все було добре, експорт був більший за імпорт. Тобто в Україні було доларів більше, ніж треба (хоча забагато не буває). А з 2006 трошки-трошки почалися негаразди (експорту слало менше за імпорту), і в 2008 році ці негаразди досягли свого апогея. Доларів не вистачало, але розрізнене по кабінетам корупційне керівництво удавало, що все, мовляв, добре.
-2.6, -5,1, -10,7... мінус міліардів доларів.
Це ціфри за 2006, 2007, 2008 рік. Експорту було менше за імпорту. Де взяти майже 20 мільярдів? З «закромів Родіни», тобто з валютних резервів. Але тоді б всі валютні резерви перетворились на «пшик».
Тоді ж, де ще? Звісно, в борг!

Тобто замисть того, щоб ДОПОМОГТИ підприємцям експортувати свої товари до Європи (чі тоді ще не ворожої Росії), корумпована українська верхівка – просто вирішила брати в борг. Це найпростіше, що можна було зробити, щоб не ламати всі свої «схеми».
Ви, напевно, думаєте, що міністр чи парламентарій – це «крутий перец»? Та ні. Вони більш схожі на відомий персонаж Ільфа і Петрова з “12 стільців” - беруть взятки і соромляться. А ще – дуже повязані преступною круговою порукою. Отже знати - то вони знали, що брати (щоб не віддавати) – це погано. Але ж при владі не навіки, отже й вирішували питання дефіциту доларів самим простим і зручним для них способом. Єдиним способом, який не чіпав їх “схем”.
А ще за кожну позику слід платити… відсотки. Але тим всім було «після нас хоть – потоп»… До речі, позику, як манну небесну чекають і сьогодні. А от радикальних кроків ДОПОМОГТИ бізнесменам збільшити еспорт щось не відчувається.
Подивимось на стрімку картину зростання зовнішнього боргу України. Так от, за десять років він зріс більш, ніж на 100 (!!!) млрд доларів і станом на 1.10 2014 року склав 136 млрд дол.
Звісно, не весь борг впливає на курс.
Нагадаємо ази:
курс буде СТОЯТИ, коли
ЕКСП + $ВЗЯТИ = ІМП + $ВІДД
Курс буде йти догори (гривня знецінюється) коли
ЕКСП + $ВЗЯТИ < ІМП + $ВІДД
Курс буде йти падати (гривня укріпиться) коли
ЕКСП + $ВЗЯТИ > ІМП + $ВІДД
На курс впливає тілька та частина боргу (і процентів по ньому), яку треба в цьому році віддати. $ВІДД. Тому що це долари, які “уйдуть”
А ще на курс, як видно із формули, впливає те, скільки в цьому році ми візьмемо в борг ще. $ВЗЯТИ. Тому що ці долари “прийдуть”,
Якщо порахувати останнi місяці, було падіння i еспорту (хімія і металургія – в зоні АТО), і імпорту (у населення на імпорт грошей немае, але імпорт енергоносіїв, нажаль, продовжується). В наслідок, еспорт і імпорт майже зрівнялись між собою.
Отже, головну роль грають $ВЗЯТИ і $ВІДД.
Що Україна візьме (знову в борг) і що буде віддавати (або ж почекають) – то є в голові (це оціночне судження) у двох людей – Президента та Прем’єр-міністра. Отож, у короткотерміновій перспективі що буде з курсом – залежить від вміння їх вести переговори і брати гроші ще, ще і ще. І, бажано, не віддавати.
Що стосується середньо- та довгострокової перспективи – влада мусить (а інакше нам всім – капець) допомогти бизнесу збільшити еспорт. Ні, не допомогти всім нам жити бідніше. Не допомогти нам економити на імпортному (бо євро дороге). А саме все робити так, щоб сюди приходили експортні гроші. Підприємцям. Щоб ці підприємці платили гідні зарплати своїм працівникам та реінвестували ці гроші в економіку.
А ще не треба друкувати тонни паперу – гривні. Це дозволяє виплатити борги бюджетникам і пенсіонерам, але знецінює гривню. І коли і скольки знову її надрукують – ніхто спрогнозувати не може. Отже будь-яка інформація про друк тонн гривні знову викличе паніку.
Таким чином, чи надовго курс 25 – не може сказати ніхто.
Це залежить одночасно від Президента, Премера та надходження нам займів.
А ще від здатності нової влади стимулювати збільшення виробництва товарів/послуг та їх експорта (i зменшення імпорту енергоносіїв). Починаючи з Вінниці – майже її гніздечка.

Немає коментарів:

Дописати коментар